To nejdůležitější, co je třeba vědět o Nové zelené úsporám

To nejdůležitější, co je třeba vědět o Nové zelené úsporám

Plánujete provést výměnu oken, podlah nebo chcete opravit střechu, jelikož skrze ni táhne do domu? Tato investice do zmíněných opatření, která povede k úspoře energií, nemusí být tak drahá, jak se na první pohled zdá být nebo jak se jeví. Náklady spojené se zmíněnými opravami, úpravami a opatřeními může až o polovic snížit dotace Nová zelená úsporám, o kterou je možné aktuálně požádat. 

O dotačním programu Nová zelená úsporám jste už pravděpodobně slyšeli minimálně z doslechu. Jedná se o dotační program, jenž má na svědomí Státní fond životního prostředí České republiky. V rámci dotačního programu je možné požádat o dotaci. Lze tak učinit až do konce roku 2021. Je také třeba upozornit na to, že se jedná už o poslední výzvu a už nebude možné o dotaci požádat v následujících letech. 

Jelikož je dotační program Nová zelená úsporám pro drtivou většinu z nás zajímavá, pojďme si zmínit další důležité informace, které se programu týkají. Je třeba říct hlavně to, že v případě dotace vám pomůže i Zelená dotace, která vás provede vším až po získání finančního příspěvku. 

Kdo dřív přijde, ten dřív mele

Dalo by se říct, že dotační program se řídí heslem “Kdo dřív přijde, ten dřív mele”. Peníze jsou totiž do programu uvolňovány postupně, a to v závislosti na výnosech z prodeje emisních povolenek. 

Na jeden dům spadá jen jedna žádost

Taky je třeba zmínit, že na jeden dům spadá opravdu jen jedna žádost o dotaci. V rámci žádosti však lze nakombinovat vícero dotací. Je tedy možné v jedné žádosti požádat jak o dotaci na výměnu oken, tak o dotaci na zateplení nebo o dotaci na fotovoltaiku. 

Výhodněji na tom jsou ještě navíc lidé žijící v Moravskoslezském, Ústeckém nebo Karlovarském kraji. Právě ti totiž mohou získat dotaci výhodnější, až o deset procent vyšší. Zvýhodnění se však nevztahuje na dotace na zpracování odborného posudku či na zajištění technického dozoru stavebníka.