Vše o aftu. Proč vzniká a jak se ho doma svépomocí zbavit?

Vše o aftu. Proč vzniká a jak se ho doma svépomocí zbavit?

Afty vám jistě nemusíme dlouho představovat. Jedná se o velmi hojně se vyskytující onemocnění, které nejčastěji postihuje dutinu ústní. Kdyby se však nejednalo o tak bolestivé onemocnění, nejspíše bychom ho nikdy nezaregistrovali. Bohužel se o bolestivé onemocnění jedná, naštěstí je jeho trvání jen velmi krátké, byť nám se to může zdát jako celá věčnost. Seznamem se blíže s tímto onemocněním, které je sice pro mnohé důkladně známé, pro jiné je to však jen výjimečnost, s níž se občas potýkají.

O aftu lze říct to, že se vyskytuje nejčastěji u mladších lidí. Až dovršíte třiceti let, výskyt tohoto onemocnění dutiny ústní bude minimální. U mužů se pravděpodobně přestane vyskytovat úplně, na toto onemocnění trpí zejména ženy.

Afty trápí neuvěřitelnou čtvrtinu populace vyspělých zemí. Přesná příčina onemocnění však nebyla doposud zjištěna, existují jenom domněnky, které mohou, ale také nemusí být pravdivé. Odborníci tvrdí, že za to mohou viry, bakterie nebo případně nedostatek vitaminů, babské povídačky domněnkám odborníků ale trochu odporují. Babské povídačky povídají o tom, že se aft může vyskytnout kvůli nadměrné konzumaci citrusů, koření a rajčat.

Jak aftu předcházet?

Jelikož není přímo známá příčina tohoto onemocnění dutiny ústní, nemůžeme přesně říct, jak tomuto onemocnění předcházet. Můžeme jen doporučit to, abyste se dobře starali o ústní dutinu – hygiena opravdu na prvním místě. Zbavujte se pravidelně povlaků na zubech, také povlaků na jazyku, tím zabijete mikroorganismy, které se v ústech nachází (a že jich tam, panečku, je!).

Jak se aftu zbavit svépomocí doma?

Samozřejmě existují mnohá léčiva, která s afty zatočí doslova rychlostí blesku, ale najdou se i způsoby, jak se aftu můžete zbavit doma svépomocí. Pokud zrovna trpíte tímto onemocněním, měli byste se

vyhnout horkým nápojům, kořeněným jídlům a samozřejmě dalším podobným věcem, které by vám mohli aft podráždit či rozdráždit.

Pomoct mohou výplachy slanou vodou, kromě toho také kostky, ledu, které mohou aft znecitlivět. Přikládání sáčků s heřmánkovým čajem také pomáhá, stejně jako probiotické mléčné výrobky, které zařadíte do jídelníčku.