Dřevěné lavičky venku trpí. Jak se o ně starat?

Dřevěné lavičky venku trpí. Jak se o ně starat?

Dřevěný nábytek patří mezi to nejkrásnější, co v parku nebo zahradě můžeme přestavit. Nesmíme ale zapomenout se o ně správně starat. Víte, jak pečovat o dřevěné lavičky a nábytek obecně?   

Údržba je základ 

Když si pořídíte parkové lavičky, dostává se do vašeho prostoru praktický a příjemný prvek. Najednou máte možnost si udělat příjemnou chvilku, kterou si skutečně vychutnáte. Lavičky jsou ale bohužel v našich zeměpisných podmínkách vystaveny velmi náročným vlivům – svítí na ně přímé slunce, padá na ně déšť a sníh. Proto je nutné, aby se správně ošetřovaly a pravidelně udržovaly. Správnou údržbou se prodlouží doba, po kterou budete moci dřevěné prvky spokojeně užívat.  

Ošetření dřevěných noh 

Lavičky a zahradní nábytek je možno kombinovat také s kovovými nebo betonovými prvky. Pokud si ale přejete, aby byly prvky dřevěné, měli byste o ně řádně dbát. Nohy nábytku vždy ošetřete přípravkem s fungicidními vlastnostmi, které je ochrání na dlouhou dobu. Nátěr proti plísním a houbám aplikujte vždy, kdy panuje stálé počasí a teploty, ideálně během jara až podzimu.  

Olej před sezónou 

Ještě, než začne hlavní sezóna, měli byste dřevěné prvky ošetřit teakovým olejem. Pokud je natíráte poprvé, nebojte se ani dvou nátěrů, mezi kterými bude rozestup 24 hodin. Poté již stačí nábytek ošetřit jednou ročně, vždy před sezónou. Některé oleje mají polomatný, jiné zase pololesklý vzhled. Můžete si tak volit, jaký výsledný efekt si kromě impregnace dřeva přejete.  

Pozor na nátěr 

Jednou ročně byste také měli zkontrolovat, zda je nátěr venkovních laviček v pořádku. Pokud se odlupuje, nekompromisně zakročte. Starý nátěr broušením odstraňte a aplikujte nový. Nátěr by měl dřevěné prvky chránit, ne je svým odloupnutím ještě více zatěžovat a zachytávat tak vlhkost.  

Dřevěné lavičky vám i v exteriéru mohou dělat užitek po dlouhé roky. Stačí jim věnovat základní péči.