Glutamin jako aminokyselina patří mezi 23 neesenciálních aminokyselin, které se při translaci zabudovávají do nově vzniklých bílkovin. Jako jeden z mála proteinů pomáhá při detoxikaci amoniaku a udržuje dusíkovou hladinu v normě. Všechny tyto funkce se dají perfektně využít během tréninku či zátěže, proto se také glutamin dnes řadí mezi nejpoužívanější doplňky stravy.
Tato aminokyselina je jedna z nejvíce zastoupených v kosterním svalstvu a jako doplněk stravy se používá především díky svému enormnímu vlivu na regeneraci svalstva, tvorbu nových bílkovin a po dlouhodobém používání začne mít glutamin charakter anabolický, a začne tedy v těle syntetizovat nové proteiny. Přirozeně můžeme svému organismu dodat glutamin v podobě červeného masa, mléčných výrobků či luštěnin.
Glutamin se po rozpuštění v těle přeměňuje na cukr, který zásobuje svaly energií a dále se také dostane do ledvin, kde způsobuje uvolnění pro ledviny škodlivého amoniaku a ten se poté vylučuje v moči. Jako další funkce glutaminu je i podpora jater. Jak jistě víte, ve složení téměř každého produktu se nachází tzv. glukózovo-fruktózový sirup, který má velmi negativní účinky na játra a to z důvodu vyskytující se fruktózy, která se v játrech usadí jako tuk a znemožňuje tak játrům pracovat.
Glutamin jako jedna z mála látek dokáže tento tuk na játrech uvolnit a vyčistit je tak od usazenin. Již zmíněná funkce udržování hladiny dusíku je pro svaly velmi důležitá a to zejména během námahy, kdy se ve svalech tvoří kyseliny, které musí být co nejrychleji transportovány, aby poté nedošlo ke známým pocvičebním bolestem. Mezi další pozitiva glutaminu patří například dodání aminokyselin do svalů, přeměna na energii, transport uhlíku, podpora vstřebatelnosti kreatinu, předchází hypoglykémii, zvyšuje imunitu a čistí mozkové tkáně.