Jak vybrat sluneční brýle

Jak vybrat sluneční brýle

Když začnou padat teplotní rekordy a sluníčko nás nenechá ani chvíli si odpočinout, je zapotřebí se chránit. Jeho paprsky totiž škodí nejen pleti a pokožce, ale také našim očím. Zatímco své tělo mažeme ochrannými opalovacími krémy, ochráncem našeho zraku jsou sluneční brýle. Tedy měly by být. Většina sahá po nekvalitních kouscích, které jsou spíše na parádu, ovšem svým účinkem se míjí. Prozraďme si, jak vybrat sluneční brýle, na něž bude spolehnutí.  

UV filtr má největší slovo 

Většina lidí vybírá své brýle podle designu, ale jejich vzhled je až tím posledním, co hraje při výběru roli. Tím nejdůležitějším je totiž UV filtr. Stejně jako opalovací krémy mají jistý faktor ochrany, u módního doplňku je to právě UV filtr, který prozradí, jak moc náš zrak ochrání. Ideálně sáhněte po modelu, který se pyšní hodnotou zmiňovaného parametru 400. Pokud mají brýle UV filtr rovnající se 400, umí zachytit bezmála sto procent nebezpečného slunečního záření.  

Tvar obličeje také rozhoduje 

Zúžili jste aktuální nabídku na modely, které se pyšní kvalitním UV filtrem? Pak vám jistě ještě mnoho produktů zbývá k vytřízení, respektive je stále těžké najít toho jednoho favorita. Dalším pomocníkem při výběru bude tvar vašeho obličeje. Zatímco oválný obličej si může dovolit prakticky jakékoliv brýle (jedná se o nejuniverzálnější tvar), lidé mající kulatý obličej ať volí spíše modely s tenkými obroučkami. Vhodné jsou brýle s hranatými skly, které naruší onu kulatost.  

Plast nebo sklo? 

Kromě obrouček, u nichž sledujte především jejich rozměry, upněte svou pozornost také na skla. Jsou plastová nebo naopak skleněná? Na první pohled je od sebe nerozeznáte, ale svými vlastnostmi se dosti liší. Je však třeba konstatovat, že plastová už jsou po stránce poskytování kvality zcela srovnatelné se skleněnou alternativou. Dříve tomu tak nebylo, ovšem doba se mění, a i ve světě optiky jde všechno sedmimílovými kroky kupředu.