Bronchitida neboli zánět průdušek je onemocnění, které není zrovna příjemné a které může mít bohužel negativní dopady na lidský organismus. Zjistěte si o jednotlivých druzích více.
Zánět průdušek u dětí
Jak již bylo zmíněno, velké riziko představuje bronchitida u dětí. Důvodem toho je jeden prostý fakt – děti ještě nemají dostatečně vyvinuté plíce a bohužel se nepyšní ani imunitním systémem, který by byl pevný jako rytířské brnění. Snadno skrze něj projde virová infekce, jež bývá tou nejčastější příčinou vzniku bronchitidy u nejmenších jedinců.
Ohroženou skupinou jsou zejména ty děti, které nebyly kojené. Je všeobecně známým faktem, že mateřské mléko dodává dítěti jistou dávku obranyschopnosti, ze které těží ještě dlouhá léta během jeho vývinu. Horší průběh onemocnění se může evidovat i u ratolestí, jež jsou prakticky denně vystavovány tabákovému kouři.
Bohužel je třeba konstatovat, že příznaky zánětu průdušek jsou u dětí daleko horší než u dospělých. Nejen, že dojde ke zduření a ucpání plic, ale také k jejich naplnění hlenem. Co může také přijít, tak zimnice, únava nebo pocit celkové schvácenosti. Výjimečná není ani bolest na hrudníku.
Chronická bronchitida
Zatím zde byla řeč pouze o akutní verzi onemocnění. Ale jak už to u nemocí bývá, existuje i její chronická čili dlouhodobá sestra. Chronická bronchitida vzniká dlouhodobým podrážděním dýchacích cest, případně ve chvíli, kdy se zánět průdušek opakovaně vrací během krátkého časového úseku. V plících se může zrodit z důvodu nadměrného kouření cigaret nebo při práci v prašném nebo znečištěném prostředí.
Pokud se na chronickou verzi onemocnění nepřijde zavčasu, hrozí nenávratné poškození plic a průdušek.
Nabízí se také otázka, kdy můžeme o chronické bronchitidě hovořit. Mluvit lze o onemocnění ve chvíli, kdy neutichající kašel setrvává déle jak tři měsíce ve dvou po sobě jdoucích letech. Když se k tomu všemu přidá nechutenství a neustálá únava, je diagnóza zřejmá.
Bronchitida a těhotenství
Samostatnou kapitolou jsou ženy, které zrovna nosí pod srdcem svého budoucího potomka. Ty jsou nejen náchylnější k celé spoustě onemocnění, ale také jsou stále ve stresu, jelikož se obávají možných následků byť obyčejného nachlazení. Je proto logické to, že se ptají, jestli je zánět průdušek může nějak výrazně ohrozit.
Lékaři se shodují na tom, že pokud je postihne běžný zánět průdušek, který je pouze mírného průběhu, není třeba se ničeho obávat. I když je samozřejmě důležité, aby se při zjištění některého z příznaků poradily se svým lékařem, než aby samy podstoupily léčbu, kterou si navíc samovolně naordinují.
Problém by mohl nastat v okamžiku, kdy žena během bronchitidy dostává až záchvaty dráždivého kašle. Mluvíme o horším průběhu onemocnění, který nejednou skončil vyvoláním předčasného porodu. Tak pozor na to.