Jídelníček silového sportovce

Jídelníček pro sportovce

Doplňky stravy jsou dnes naprosto běžnou záležitostí a pro některé sportovce jsou téměř nenahraditelné. Jak by se tedy měly správně zařadit do jídelníčku? Jak jistě víte, jídelníček každého člověka by měl být rozložen do malých porcí v krátkých intervalech a ani teď tomu není jinak. Denní rozdělení chodů by se mělo skládat z přibližně šesti chodů o vyvážené nutriční hodnotě. Dávkování a gramáž těchto chodů je ale velmi rozdílná z hlediska potřeb každého sportovce. Ženy budou samozřejmě potřebovat mnohem menší porce nežli muži.

Snídaně by se měla skládat z bílkovin, sacharidů a tuků například v podobě vajec, celozrnného chleba a čaje. Jako doplněk stravy se ke snídani nejvíce hodí kloubní výživa, ale její dávkování není časově upřesněno. Jako chod mezi snídaní a obědem by byl ideální proteinový nápoj (nejlépe syrovátkový) a nějaké ovoce. Doporučuje se jíst ovoce jako první, aby bylo rychleji stráveno, v opačném případě dochází k fermentaci během dlouhého skladování v žaludku a dále i k nadýmání a navíc i k snížení vitamínových hodnot ovoce. Jako oběd je nejdůležitější bílkovina a sacharid.

Jako perfektní příklad je tedy možno uvést kuřecí či hovězí maso, jasmínová rýže a zelenina. Nejpozději do 4 hodin od oběda by se měly doplnit zásoby lehkou svačinou složenou z bílkovin a sacharidů, jako například lehká šunka, celozrnný chléb a zelenina. V souladu s Vaším denním programem byste do svého jídelníčku měli zapojit i doplňky stravy závisející na pohybové aktivitě. Před námahou se jako energie doporučuje BCAA, beta-alanin, arginin a kratin. Všechny tyto látky ve stejném poměru.

Ihned po výkonu je stěžejní kloubní výživa a doplnění energie v podobě další dávky BCAA, následně po krátké přestávce gainer a kreatin. Na závěr se po 45 minutách od výkonu doporučuje velká dávka bílkoviny a přibližně hodinu a půl od námahy doplnění nutričních hodnot v podobě kuřecího masa s rýží a dle vlastního uvážení i vyrovnání prvků dalšími doplňky.