Kam v domě umístit knihovnu? 

Kam v domě umístit knihovnu?

Říká se, že bohatý člověk nemá velkou televizi, ale má velkou knihovnu. A něco na tom jistě bude. Pokud patříte k lidem, kteří právě knihovnu ve svém příbytku mít mají nebo dokonce musí, jistě se ptáte, kam ji v domě umístit. Přece jenom se jedná o poměrně velký kus nábytku, který by měl být k dispozici každému.  

Knihovny mají v domácnostech své místo 

Než si ještě prozradíme konkrétní tipy, kam či jak knihovnu umístit do společného příbytku, pojďme na malou chvilku zavítat do historie. Právě v minulosti měly knihovny v domácnostech své místo, patřily k nedílné výbavě domova. Ostatně v dobách, kdy ještě nebyl internet, byly primárním nositelem informací, také skvělým zdrojem volnočasové zábavy. A ani letos tomu není jinak, i když je pravdou, že se v domovech nachází (právě vlivem internetu a televize) stále méně a méně. 

Pokud chcete bojovat s tím, že trend knihoven bude nadále opadat, investujte do té své vlastní a nebojte se ji umístit tam, kde bude lidem na očích. Z knihovny se může stát dominanta vašeho domova. 

Parametry knihovny a rozměry domácnosti rozhodnou 

Neexistují nějaká konkrétní pravidla, kterými byste se při umísťování knihovny museli řídit. Většinou mají rozhodující slovo parametry knihovny a rozměry domácnosti. Mějte především na paměti, že tento typ nábytku by měl být sdílený se všemi vašimi členy domácnosti, proto ji umístěte tam, kde k ní budou mít všichni přístup. 

Ideální místo je tedy pracovna nebo obývací pokoj, naopak ložnice není tím nejlepším umístěním, jelikož sem se lidé většinou neuchylují kromě jejích majitelů. 

Umísťování knihovny pode feng-šuej 

Pokud si stále nevíte rady, kam s tak obrovskou knihovnou, můžete požádat o radu tradiční čínské učení feng-šuej. To je zastáncem spíše uzavřené knihovny, protože ta otevřená je podle tradičního čínského učení spíše rušivým elementem v místnosti. Zejména pokud má být knihovna neuspořádaná nebo přeplněná knihami. Podle starého čínského učení by se taková knihovna měla spíše skrýt, a to třeba jen za mléčné sklo. Pak může být umístěna prakticky kdekoliv.