Při přípravě jednotlivých pokrmů je zapotřebí mít po ruce adekvátní nástroje. Nabroušené nože jsou nejen nezbytností usnadňující práci, ale především mluvíme o věci, která práci dělá bezpečnější. Že vás ale trápí spíše nože tupé? Je načase jak nabrousit, a to ideálně s grácií profesionála. Jak tedy nabrousit nůž, aby byl opět tím nejlepším parťákem, kterého při vaření budeme používat?
Vezměte do rukou ocílku
Není tajemstvím, že nůž a ocílka patří zkrátka a dobře k sobě. Při vaření by neměli chybět v žádné kuchyni. Pokud nůž neřeže, je zapotřebí vzít do rukou ocílku, se kterou se jeho nenabroušený stav rázem změní.
Je sice pravdou, že takovou ocílku budete potřebovat jenom jednou za čas, ale to nic nemění na tom, že se jedná o důležitého, takřka nepostradatelného pomocníka. V ideálním případě si pořiďte takovou ocílku, která je delší. Jděte po vzoru profesionálních kuchařů, kteří přesně toto dělají.
Jak se pozná ostrý nůž?
Než se však dostaneme k samotnému broušení, nabízí se otázka, jak vlastně poznat, že nůž neřeže. Podle profesionálních kuchařů poznáte nenabroušenost nože velice snadno. A to tak, že ho zlehka položíte pod úhlem pětačtyřiceti stupňů na nehet palce. Jestliže je nůž dost ostrý, na nehtu se zastaví. Pokud sklouzne, bereme do rukou ocílku a jdeme ostřit.
Jak správně nabrousit nůž?
Pokud máte v ruce kvalitní ocílku (bohužel na její výběr neexistuje žádná univerzální rada, která by mohla člověku pomoct), pusťte se do práce. Nůž se brousí ideálně na vysoko obrátkové brusce, v opačném případě na tradiční ocílce, a to směrem od těla.
Raději se však nepouštějte do ostření mezi členy domácnosti. Zvyšte tím bezpečnost sebe i své rodiny.
Kvalitní ocílka půl úspěchu
Je důležité si uvědomit, že kvalitní ocílka rovná se půl úspěchu. Jak již bylo zmíněno, neexistuje nějaká univerzální rada, jak ocílku koupit. Obecně platí, že ceny kvalitních ocílek startují na pěti stovkách korun, ceny profesionálních se pohybují v řádech tisíců korun.