Léčivé účinky kotvičníku

Léčivé účinky kotvičníku

Na zahradách se dnes pěstuje mnohé. Například bychom mezi pěstovanými rostlinami našli kotvičník, což je bylinka, které se také jinak říká přírodní viagra. Kotvičník není nijak náročný na pěstování, ale jeho účinky na lidský organismus jsou fantastické. Pokud uvažujete nad tím, že kotvičník zařadíte i do vaší bylinkové zahrádky, prozradíme vám, s čím vám posléze může pomoct.  

Jaké látky v sobě kotvičník ukrývá? 

Od nepaměti se o bylinkách říká, že mají kouzelnou moc. O tom ostatně není pochyb ani sporu, bylinky mají skutečně kouzelnou moc. Potvrzuje to ostatně kotvičník zemní, což je bylinka, která je ryze přírodním afrodiziakem. Kotvičník se používá už dlouhá léta, v medicíně si ho vychvalují nejrůznější léčitelé. Kromě toho, že je to přírodní afrodiziakum, jak jsme zmiňovali, obsahuje také tělu prospěšné látky, bez nichž by tělo nemohlo denně fungovat. K těmto látkám patří například glykosidy, sacharidy, také steroidy, saponiny nebo alkaloidy či flavonoidy. Také obsahuje bylinka vitamin C, který zejména nyní v sychravých podzimních dnech oceníme.  

Jaké jsou léčivé účinky kotvičníku? 

Už jen tělu prospěšné látky, které kotvičník obsahuje, jsou důvodem, proč ho pěstovat a proč ho později užívat. Zmiňme si však konkrétní léčivé účinky, které kotvičník způsobuje, a to u žen a u mužů.  

Co se týče kotvičníku a žen – kotvičník u žen zvyšuje hladinu estrogenů, zmírňuje také klimakterické obtíže a napomáhá odbourávání tělesného tuku. A co kotvičník a muži? U mužů zlepšuje kotvičník potenci (zvyšuje totiž hladinu testosteronu až o třiceti procent). Kromě toho kotvičník zlepšuje i mužskou plodnost, léčí dokonce i stařeckou hyperplasii prostaty a mimo jiné zbavuje muže vnitřního neklidu. Může také dopomoct ke zvýšení nárůstu svalové hmoty.  

K dalším účinkům kotvičníku patří schopnost rozšiřovat cévy, také snižuje krevní tlak a zvyšuje krevní srážlivost. Snižuje hladinu špatného cholesterolu v krvi, také má regenerační účinky. Ulevuje od zánětů ústní dutiny nebo je to také účinné antisklerotikum.