Levanduli má ve své zahrádce každý druhý Čech. Víte, jak působí na zdraví?

Levandule a její účinky

Ve své zahrádce pěstujeme ledacos. Nejčastěji však bylinky, které prospívají lidskému organismu. Bylinky navíc nejsou nijak náročné na pěstování, vyžadují jenom teplo, světlo a dostatečnou, pravidelnou zálivku a jsou spokojené. Mezi nejoblíbenější bylinky se řadí máta, která je svými zdravotními účinky proslulá. Velmi často se pěstuje i levandule, která je krásná na první pohled. Na světě se nachází nejedno nádherné pole plné levandulí, ovšem o tom zase někdy jindy. Nyní se zaměřme na blahodárné účinky levandule, které jsou pro mnohé pěstitele tajemstvím. Tedy až do teď.

Jak jsme zmínili, levanduli poznáte na první pohled. Jedná se o nádhernou fialovou bylinku, která je svým zbarvením velmi, velmi nápadná. Jelikož se jedná o bylinku, která k nám byla dovezena ze Středomoří, nemůžeme se její jinakosti divit. Nemůžeme se také divit tomu, že ve volné přírodě u nás nerostou, musíme si ji zasadit, abychom se jí mohli kochat.

Pěstování levandule je stejně nenáročné jako pěstování jiných bylinek, které jsou možná pro mnohé z nás známější. Jak jsme zmínili, vyžaduje jen teplo, světlo a pravidelnou zálivku. Za to nám nabídne své fantastické účinky, které prospívají lidskému organismu.

Jaké zdravotní účinky levandule má?

Zdravotních účinků je skutečně mnoho, přesto vyjmenujeme jenom nejzákladnější. Levandulový čaj ulevuje v případě migrény nebo třesavky, dokáže ulevit i obecně od bolesti hlavy nebo od návalů krve do hlavy. Levandule pomáhá stejně jako meduňka, tudíž pomáhá i s nespavostí.

Krásná levandule dokáže pomoct i při vážnějších a nepříjemnějších onemocněních, jako je angína, chřipka, zánět průdušek nebo případně ochrnutí jazyka. A stejně tak ulevuje při problémech s játry nebo žlučníkem, ulevuje od bolesti natrženého svalu nebo vykloubení kloubů.

Ocení ji i hospodyňky doma

Kromě toho, že má levandule fantastické zdravotní účinky, ocení ji také hospodyňky, které se chtějí zbavit nepříjemných molů. Moli se vyskytují v nejedné kuchyni a jen stěží s nimi boj vyhráváme. Pokud však do skříní položíte levanduli, uvidíte, jak rychle moli z kredence vyletí.