Pěstování afrických fialek může člověka potrápit. Jakým chybám se vyvarovat? 

Pěstování afrických fialek může člověka potrápit. Jakým chybám se vyvarovat?

Africké fialky sídlí na okenních parapetech nejednoho člověka. A nelze se tomu divit. Jedná se o působivé, drobné kvítky, kterým nevadí prakticky nic. A jsou vhodné pro začínající pěstitele, protože jsou naprosto nenáročné. Jenže abyste se skutečně radovali z jejího krásného kvetení, musíte vědět, čemu se vyhnout. Existuje totiž výčet několika chyb, které africké fialky zahubí.  

Až z daleké jižní Afriky 

I když by člověk řekl, že africké fialky jsou s námi od nepaměti, objeveny byly teprve v devatenáctém století, a to v jižní Africe. I když byla nalezena, respektive objevena v Africe, poprvé úspěšně pěstovaná byla v Americe, odkud se následně rozšířila do zbytku světa.  

I když ji najdete v hojném zastoupení i v Evropě, přece jen nejvíce fanoušků má v Americe, kde dokonce existuje i klub amatérských a obchodních pěstitelů. 

Správné umístění je klíčové 

Abyste se také zařadili mezi úspěšné pěstitele afrických fialek, musíte rostlinu umístit na správné stanoviště. Africká fialka patří k rostlinám, které potřebují ke své spokojenosti rozptýlené světlo a také polostín. Naštěstí si sama dokáže říct, kde jí je nejlépe. Mluví za ni její listy.  

Pokud jsou listy ohnuté příliš směrem dolů, vyžaduje méně světla. Pokud jsou listy zahnuté nahoru, ocení světla vícero. 

Dostatečná teplota je také důležitá 

I když byla fialka poprvé úspěšné pěstována v Americe, přece jen pochází z teplých krajin. A tak ke svému spokojenému životu potřebuje, abyste jí dopřáli dostatečnou teplotu. Nejlépe se jí daří v místnostech, kde se teplota pohybuje okolo 20-23 stupňů.  

Při hledání ideálního místa si dejte pozor na průvan, který může fialku pořádně potrápit. Jen mimo průvan může květina růst.  

A co zalévání? 

Mnoho chyb se také děje při zalévání. Dejte si pozor především na příliš mnoho vody a na to, abyste nezalévali květinu na jejích listech. Vhodné je zalévání do mističky umístěné pod květináčem.