Tipy, jak chovat agamu vousatou 

Tipy, jak chovat agamu vousatou

Agama vousatá patří ke stále častějším obyvatelům domácích terárií. Mluvíme o australském plazovi, který je atraktivní na pohled, i když se může někomu zdát jako tvor budící respekt. Její zbarvení je hnědé, někdy hnědočervené a nejedná se o žádného masožravce. Je to hmyzožravý živočich, který však preferuje i rostlinnou stravu. Pokud byste se ho rozhodli chovat, vhodné je založení terária z hliníkových profilů Aluhobby a následovné osvojení níže uvedených tipů pro chov.  

Mírumilovné a klidné stvoření 

Agama vousatá, i když na první pohled může budit velký respekt, je mírumilovným a také velmi klidným stvořením, jež má přátelskou povahu. S člověkem dokáže trávit dlouhé roky, její životnost je až 15 let. Pokud si však nechcete brát na svá bedra takový závazek, měli byste se poohlédnout po jiném terarijním živočichovi, který s vámi vydrží kratší dobu.  

Aby však zvíře bylo opravdu spokojené, je klíčové vybrat, respektive postavit ideálně velké terárium. I když není agama příliš velká, neměla by žít ve stísněném prostoru. Snažte se také o to, aby bylo prostředí co nejvíce přirozené. Neumísťujte proto dovnitř nějaké umělé rostliny či cokoliv podobného.  

Živá forma stravy 

Jak už bylo zmíněno, agama není žádný ryzí masožravec. Myší nebo podobnými živočichy ji opravdu neohromíte. Dává přednost spíše hmyzu, a to v živé formě. Pokud jí naservírujete už mrtvé cvrčky, šváby nebo kobylky, nebude mít o takovou stravu zájem. Zkrátka živost je to, co ji láká a drží s chutí na jazyku.  

Aby však dostala agama veškeré potřebné vitamíny a látky, měli byste jí její stravu obalit v práškových vitamínech. Tím zvýšíte výživnost celého pokrmu.  

Rosení? To miluje 

Při chovu agamy vousaté se nebojte přistoupit i k řadě netradičních tipů. Například pravidelné rosení živočicha je jenom ku prospěchu. Zajistíte tím nejen vlhkost v celém teráriu, ale také vlhkost agamy jako takové, čímž zvýšíte její komfort života.