V jakých místnostech domu raději nepěstovat orchideje? 

V jakých místnostech domu raději nepěstovat orchideje?

Orchideje se za poslední roky staly ozdobou domácnosti. Jsou takovou kvetoucí nádherou, kterou můžeme vyzdobit náš příbytek. Jenže na rozdíl od stálezelených pokojovek jsou orchideje poměrně náročnými společníky, kterým musíme věnovat trochu jinou, větší pozornost. Dávejte si pozor především na místo, kde orchideje pěstujete. Exoticky krásné květy totiž vnímají mnohé, a stanoviště je jednou z těchto věcí. 

Ložnice není vhodným zázemím 

Pěstitelé orchidejí mají za to, že rostlině je prakticky jedno, kam bude umístěná. Zkrátka a dobře okenní parapet je okenní parapet a nezáleží na tom, v jaké místnosti je umístěn. Jenže pravdou je, že místnost je rozhodující. Například taková ložnice není ideálním stanovištěm, orchidejím se zde dařit rozhodně nebude.  

Ostatně ani lidem, kteří v ložnici s orchidejí spí, se nebude dařit. Zejména citliví jedinci mohou (na první pohled velice působivou) rostlinu zavrhovat, protože se budou kvůli ní cítit poněkud podrážděně.  

Ani v kuchyňském koutu nemá své místo 

Nebo na jídelním stole. Zkrátka a dobře všude tam, kde se v okolí nachází ovoce. Právě ovoce jen tak položené v misce totiž uvolňuje látku zvanou ethylen. Ovoce v průběhu dní mění barvu, měkne, stává se sladší. To je zkrátka přirozený proces. Ovšem zmiňovaný uvolňovaný ethylen může tímto stylem ovlivnit také orchidej jako takovou. Způsobí předčasné kvetení, poupata začnou opadávat už před otevřením květu.  

Jinými slovy pokud umístíte orchidej do okolí ovoce (čili nejčastěji na jídelní stůl nebo do kuchyňského koutu), z pokojovky se budete radovat velmi, velmi krátkou dobu. A to je škoda, nemyslíte? 

Rozptýlené světlo je základem 

V nejlepším případě umístěte orchidej na místo s rozptýleným světlem. Rostlinám se na parapetu bude dařit, zejména pokud okno bude směřovat na východ nebo na západ. Jižně orientovaná okna nejsou vhodná, hrozí zde připálení listů od sluníčka.