Jak velká by měla být rezerva na penzi?

Rezerva na penzi

V současné době se má Česká ekonomika vážně skvěle. Ekonomika roste, s ní klesá nezaměstnanost a rostou částky na výplatních páskách. Je však smutné to, že i když vlastně bohatneme, tak na druhou stranu až nepřirozeně utrácíme. Nespoříme si, neděláme si takzvanou železnou zásobu, protože si zkrátka myslíme, že to není potřeba. Jenže mít železnou zásobu či jakousi rezervu je skutečně nutné – můžeme přijít o práci, můžeme přijít do předčasného důchodu, můžeme se octnout v mnoha situacích, v nichž nás můžou odříznout od stálých příjmů. Když už jsme zmínili ten důchod, tak právě to je období života, na které bychom měli být připravení a na které bychom si měli spořit.

Lidé si dnes myslí, že když stoupá částka na výplatnicích, stoupá taky výše důchodu. Někteří z nás mají na očích nasazené růžové brýle a myslí si, že až oni půjdou do důchodu, částka se bude blížit současné průměrné mzdě, ale není to tak. Každým rokem výše důchodu sice stoupá, ale skutečně o minimum – o pár set korun.

Na důchod je tedy dobré se připravit. Nemusíte využívat penzijního spoření, které už není tak výhodné jako kdysi, ale může si peníze dávat stranou, takzvaně „pod polštář“.

Víte ale, kolik byste si měli našetřit?

I když je hezké, že si většina Čechů, kteří jsou v produktivním věku, šetří na důchod, málokdo ví, kolik si má vlastně odložit stranou. Mnoho lidí si myslí, že postačí pár desítek tisíc korun, ale to není pravda. Na důchod je třeba si odložit mnohem více, než kolik si myslíme.

Nikdo netouží po tom, aby se ve stáří musel jakkoliv omezovat. Přece jenom jsme celý život dřeli, celý život jsme jenom pracovali, abychom si v důchodu mohli odpočinout. Peníze stranou nám mají pomoct k tomu, abychom se nemuseli nijak omezovat, abychom si mohli dopřát to, co si dopřát chceme. Jak velká by ale tato železná zásoba měla být?

Postačí milion korun

Podle aktuálních průzkumů si odkládají peníze na důchod lidé ve věku od pětadvaceti do padesáti let. Abychom si však v důchodu mohli doslova užívat, abychom pokryli veškeré své potřeby, měli bychom si za život našetřit na důchodový věk zhruba milion korun.