Digitální vývoj a cesta k podnikům generující obrovské hodnoty

digitalizace

Digitalizace výrazně mění strukturu celé ekonomiky a v Evropě postupuje pomalu. Při zavádění automatizace v průmyslu se nasazují roboti. Firmy zejména z technologického sektoru stále častěji přebírají i podniky z tradičních odvětví. Budoucnost celé světové ekonomiky je právě v digitalizaci, která umožní velkému množství strojů, digitálních systémů a čidel vzájemně komunikovat a vyměňovat informace si v reálném čase. Firmy tak budou moci vyrábět mnohem efektivněji a pružněji se budou moci přizpůsobovat značně rychle se měnícím potřebám zákazníků. To povede ke vzniku firem, které budou s velmi malým počtem zaměstnanců moci generovat obrovskou výslednou hodnotu.

Odvětví se v budoucnu těsně propojí

Podle četných studií se právě díky digitální technologii výrazně změní struktura celé ekonomiky. Technologické firmy se do budoucna stále častěji propojí s tradičními podniky. Banky se na to chystají již nyní. Transakční poradenství jen pokvete a business točící se kolem jednotlivých fúzí a akvizic se zvedne. Nejvíce se vše dotkne oblasti strojírenství, výroby komunikačního zařízení a také automobilového průmyslu. Americký výrobce polovodičových obvodů Intel ohlásil, že nyní investuje 15,3 miliardy dolarů za izraelskou firmu Mobileye. Tento start-up vyrábí zejména čipy pro kamery a podobná zařízení umožňující budoucím samořiditelným vozům předcházet nehodám. Tento nástup nových automobilů sleduje i jihokorejský koncern Samsung. Za 8 miliard dolarů převzal americkou firmu Harman International Industries. Dlouhodobě se specializuje na navigační, hudební, multimediální a bezpečnostní systémy určené především pro automobily. Jeho klienty jsou renomovaní výrobci, jako BMW, Daimler a Volvo.

Automatizace ve strojírenství

Konkurence se ukazuje i v automatizaci dalších odvětví. Například švédsko-švýcarský koncern ABB přebírá rakouskou firmu Bernecker & Rainer, která je zaměřena na automatizaci strojírenství. Společnost ve světě průmyslové automatizace patří k těm nejlepším. Cena převzetí oznámena není známa, ale je odhadována na 1,6 až 2 miliardy eur. ABB se díky transakci přiblíží německému Siemensu, kterému patří prvenství na světovém trhu průmyslové automatizace. Německý koncern převzal americkou firmu Mentor Graphics za 4,2 miliardy eur. V posledních 10. letech koupil v USA specializované softwarové firmy v hodnotě 10 miliard dolarů. Poptávka po robotech rychle poroste nejen v automobilovém a elektronickém průmyslu, ale zejména i v průmyslu kovodělném a strojírenském, ve zpracování plastů a v potravinářství. Průmyslové roboty stále více zavádí i malé a středně velké firmy.