Nezapomínejte na podzimní vertikutaci. Přinášíme tipy, jak na ni

Nezapomínejte

Podzim se nese ve znamení prací na zahradě. Zatímco září se neslo zejména ve znamení sklízení úrody, kterou jsme následně zpracovávali, říjen se nese ve znamení přípravy zahrady na zimu. Jelikož je pravděpodobné, že listopad se ponese ve znamení sněhu a prvních mrazíků, je třeba začít s přípravou zahrady na zimu co nejdříve. Kromě toho, že musíme pravidelně shrabávat listí, je třeba také naposled posekat trávník a následně provést vertikutaci. Že jste o vertikutaci doposud neslyšeli? Prozradíme vám, o co se jedná a jak na to.

Vertikutace je v současné době poměrně důležitá. Jedná se o proces, který je třeba na zahradě vykonávat nejen na jaro, ale právě i nyní na podzim. Vertikutace je provzdušnění trávníku, během procesu dojde k odstranění plstí a mechů z trávníku, které mu výrazně škodí. Díky podzimní vertikutaci bude trávník připraven na zimní dlouhý spánek a jaro pro něj nebude tak drastické.

Vertikutace se provádí s pomocí kvalitního vertikutátoru, který zakoupíte v každých zahrádkářských potřebách. Otázkou však je, jak na kvalitní vertikutaci tak, abychom trávníku skutečně prospěli a nijak ho nepoškodili?

Vertikutace se musí provádět u trávníku, který je starý minimálně tři roky

Teprve jste se nastěhovali do nového domu, který má vlastní krásnou zahradu? Raději si před vertikutací zjistěte, jak starý trávník je. Provzdušnění trávníku se totiž nedoporučuje trávníku, který je mladší tří let. Trávník takto mladého věku totiž ještě není dostatečně zakořeněný, tudíž je zde poměrně velké riziko, že se při vertikutaci vytrhají kořeny a se zaséváním trávníku se může začít od začátku.

Jaká je správná hloubka řezu?

Samozřejmě si dávejte pozor i na hloubku řezu. Pokud je trávník pěstěný, správná hloubka je zhruba tři milimetry. U divokých, takzvaných nepěstěných trávníků je povolený řez jiný, a sice pět milimetrů.