Máte tolik povinností, že se vám z nich točí hlava? Neflákáte se, a přitom stále nestíháte? Dejte si na chvíli pauzu a přečtěte si tento článek. Naleznete v něm rady, jak zvládnout všechny povinnosti a přitom se nestrhat.
1. Určete si vaše priority
Pokud neustále něco děláte, a přesto nestíháte, pak je zřejmé, že si potřebujete stanovit priority. Zamyslete se nad tím, co je pro vás důležité. Vycházejte při tom z toho, jaké máte cíle. To vám pomůže rozdělit úkoly na více a méně důležité.
2. Rozpracujte si časový plán
Kdy jste nejvíce produktivní a kdy se vám špatně učí? Ráno to jde, ale večer už do hlavy nic nedostanete? Je zbytečné se trápit, vypracujte si na míru pracovní plán podle kterého se budete řídit. Jen vy víte, co je pro vás nejvíce efektivní. Když to budete mít na papíře a plán dodržíte, vše půjde lépe.
3. Ulehčete si studium
Trápíte se se seminární prací? Nebo Vás teprve čeká a vy už teď víte, že je pro vás moc velkým soustem? Můžete si pomoci vypracováním seminární práce na zakázku tak, jako stále větší počet studentů. Stejně tak, tedy anonymně a se zárukou profesionality můžete využít i možnosti vypracování bakalářské práce.
4. Rozlučte se s některými zájmy
Smutným faktem, s kterým se ovšem musíte smířit je, že vše se stihnout prostě nedá. Neznamená to ale, že na vaše zájmy musíte úplně zapomenout. Musíte jen určit své priority a vyškrtat to, co vám zabírá moc času.
5. Používejte diář!
Diář vám bude výborným pomocníkem při plánování. Na nic nezapomenete, budete mít přehled o dokončených úkolech a především o tom, co ještě chybí.
6. Zapojte své okolí
Některé úkoly můžete také delegovat. A tím nemáme na mysli pouze povinnosti v práci. S mnoha úkoly vám může pomoci rodina nebo přátelé. Možná že jim to zabere podstatně méně času, než kdybyste se s daným úkolem mořili vy.
7. Dobře odpočívejte
Kvalitní odpočinek není ničím, co by se vyplatilo opomenout. Vyhraďte si čas na odpočinek a zbytečně se nevyčerpávejte. Stejně platí, že vyčerpaný člověk se nic nenaučí.
8. Studujte průběžně
Rozsah studia rozhodně nebude malý a proto je základem právě průběžné učení. Nic nenechávejte na poslední chvíli, radši si dávejte předtermíny a dělejte si dostatečný náskok. Vždy to bude lepší, než se stresovat těsně před zkouškou.
9. Připravujte se o prázdninách
Může se to zdát trochu přehnané, ale v mnohých případech má učení se již před začátkem semestru svá opodstatnění. Například pokud se vaše budoucí studium skládá především z četby knih a domácí práce, není na škodu udělat si malý náskok.
10. Choďte na přednášky
Ačkoli dnes není vždy vyžadována účast na přednáškách, výjimkou bývají různá cvičení a prosemináře, je dobré kurzy navštěvovat. Velmi často se na nich látka probírá pomocí příkladů, což vám pomůže si teorii lépe pamatovat.