Jak se dostalo sushi z Japonska až do Ameriky

Jak se dostalo sushi z Japonska až do Ameriky

Když se řekne slovo “Japonsko”, každému člověku se vybaví něco jiného. Drtivé většině lidí se vybaví právě sushi, tedy typický japonský pokrm, pro který sice můžeme zajít i do sushi barů nacházejících se v České republice, ale nebude to zkrátka ono. Raději byste měli zamířit do Japonska pro sushi, zde se učí připravovat sushi i dlouhé roky. 

I když je sushi japonský pokrm, rozeběhl se do všech koutů světa. Podává se opravdu kdekoli na světě, zejména ve Spojených státech amerických na něj v hojném množství narazíte. Nabízí se tedy otázka, jak se sushi dostalo právě do Spojených států amerických? 

S receptem přišli Japonci do USA

Pravdou je, že Američané nijak neokoukali recepty na sushi, sushi zkrátka samo zavítalo do Ameriky. Váleček s různými ingrediencemi rozmanitých chutí se dostal do Spojených států amerických tak, že do Ameriky přišli Japonci s unikátním receptem v hlavě. Poté roku 1883 vznikla ve Spojených státech amerických, konkrétně v San Francisku, první sushi restaurace. 

To jsou začátky sushi v Americe, je však pravdou, že k obrovskému zvratu došlo až o století později. 

Začala se podávat kalifornská rolka

Dnes víme, že existuje mnoho druhů sushi. A téže víme, že ne všechno sushi pochází z Japonska. Některé sushi pochází právě z Ameriky, konkrétně kalifornská rolka pochází z Los Angeles, kde vznikla v šedesátých letech minulého století. 

Kalifornská rolka vznikla pravděpodobně díky vysoké ceně tuňáka či také z obavy ze syrové ryby. Ta totiž je v kalifornské rolce nahrazená avokádem. To je pak zabaleno do typické rýže, která je následovně obalená v sezamových semíncích. 

I když by si člověk myslel, že tato rolka se stane oblíbenou jen v Americe, oblíbenosti a popularitě se těší také v samotném Japonsku, kde má pokrm zvaný sushi své kořeny, jak již bylo zmíněno.