Jak mohu dostat AIDS?

Jak mohu dostat AIDS

Jak mohu dostat AIDS?

Po nádherné noci s neméně elegantní blondýnkou, se kterou jste se seznámili v nočním klubu, je pozdě ráno přemýšlet, zda nemůžete dostat AIDS a další dny prožívat v panice. Nebo ještě hůře – číst si o příznacích nemoci na internetu, a zjišťovat, že vy je máte.

Seznamte se s nepřítelem tváří v tvář!

Onemocnění AIDS popsal jako první v roce 1981 doktor Michael Gottlieb v Kalifornii a protože původce byl v té době ještě neznámý, dostalo název podle příznaků – syndrom získané imunodeficience, ve zkratce AIDS. Pacienti totiž umírali na zcela běžné infekce vyvolané mikroorganismy, které zdravým lidem nijak významně neškodily. Až o dva roky později se podařilo francouzskému profesorovi Luc Montagnierovi objevit virus HIV. AIDS má celé spektrum příznaků. Po propuknutí onemocnění nastanou u pacienta většinou nápadné změny zdravotního stavu – výrazně hubne, potí se, klesá jeho fyzická výkonnost – zkrátka vypadá podobně jako jiný těžce nemocný pacient. Konkrétních onemocnění, které u něj mohou propuknout, je více než třicet.

 Jak se mohu nakazit virem HIV?

Nejčastěji se lidé infikují AIDS přes nechráněný pohlavní styk, při styku spermatu nebo vaginálního sekretu z nemocného člověka. Riziko infekce je vyšší u žen než u mužů, vzhledem k povaze imunitního a hormonálního systému. Ani žádné léky pro prevenci nemocí, které jsou přenášeny pohlavním stykem (například „Miramistin“) nedávají záruku, že se nenakazíte po sexu s půvabnou cizinkou nebo cizincem. Váš nejlepší „lék“ je ochrana.  Bezpečný není ani orální sex. Virus může vstoupit do těla přes mikro praskliny, vředy nebo jiné poškození sliznice a kůži v ústech a dalších „zajímavých“ míst.

Smrt přichází i v krvi

Skutečnost, že můžete dostat AIDS prostřednictvím krevní transfuze nebo plazmě lidského pacienta je reálná, přestože všichni dárci krve se musí povinně nechat vyšetřit, jestli nejsou nakaženi AIDS, aby nedošlo k infekci příjemce. V praxi dochází k přenosu při infekčním podávání krevních derivátů, při půjčovaní injekčních stříkaček nebo jehel, z infikované matky na plod a tetování je relativně riziková praktika. V USA se tímto způsobem nakazí ročně až dva tisíce pacientů.