Plánuje se třeba narozeninový ohňostroj? Tipy, jak ho hezky vyfotit

Plánuje se třeba narozeninový ohňostroj? Tipy, jak ho hezky vyfotit

Ohňostroje jsou dnes nedílnou součástí nejednoho večírku nebo oslavy. Už dávno se nepojí jenom s koncem roku, kdy se jedná o vyvrcholení silvestrovských oslav. I přesto, že se s ohňostrojem můžeme setkat i několikrát během roku, se jedná stále o velké lákadlo pro mnohé fotografy, kteří chtějí tuto krásnou barevnou podívanou skvěle zachytit. Bohužel ne všem fotografům se to podaří. Proto si pojďme představit několik tipů, jak tento typ zábavní pyrotechniky vyfotografovat. 

Nejdříve si přichystejte stativ a dálkové ovládání

Focení ohňostroje, to není žádná lehká záležitost. Fotíte ve ztížených podmínkách, kdy vás obklopuje tma a mnohdy také zima. Snadno se stane, že snímky budou nakonec velmi rozmazané a vaše snaha přijde vniveč. Naštěstí tomu lze snadno zabránit, a to tak, když si přichystáte stativ a dálkové ovládání do rukou. 

Bez stativu byste ohňostroj vyfotili opravdu jenom stěží. Dokonalé a nerozmazané či neroztřepané fotky ohňostroje při focení v rukou nedosáhnete. Abyste rozmazání také předešli, raději využijte dálkového ovládání. Nejednomu fotografovi se stalo, že při zmáčknutí spouště mu vyšel nehezký obrázek. Narozeninový ohňostroj se už opakovat nebude, proto je důležitá příprava.

Nastavte si fotoaparát

Nastavení foťáku zdá se být velmi těžkým úkolem. Manuální nastavení je totiž v tomto případě daleko lepší než automatické. Je zapotřebí nastavit si expoziční režimy, citlivost ISO, která by měla mít nejnižší hodnotu, a také správnou clonu, která se většinou vypočítává sama. Nezapomeňte nastavit ohnisko (v ideálním případě širokoúhlé ohnisko) a ostření (v tomto případě vypněte auto focus). 

Vyzkoušejte režim “bulb”

Mnohým fotografům se osvědčil také režim “bulb”, který je ručně ovládanou závěrkou. Začátek a konec expanze se tedy řídí ručně. V tomto případě budete s dálkovým ovládáním jenom pozorovat ohňostroj a podle výbuchů mačkat spoušť.