Pokud se vám stává, že oblečení, které jste z pračky vyjmuli ihned po vyprání, zapáchá zatuchlinou, problémem může být vaše pračka. Problémem je, že zatuchlý zápach se může týkat veškerého oblečení: ručníky, luxusní pánské župany, osušky, trička, ložní prádlo apod. Dostat zatuchlý pach z oblečení přitom nemusí být tak jednoduché, jak by se mohlo stát. Opětovné vyprání obvykle nestačí.
Jedlá soda
Pomoci ale může levný prostředek, jakým je jedlá soda. Ta si může najít místo ve vaší skříňce s čisticími prostředky, protože její použití je velmi univerzální. Při praní s jedlou sodou nejenže perete své oblečení, ale také čistíte pračku zevnitř. Stačí, když k pracímu prostředku přidáte půl šálku jedlé sody a spustíte klasický prací cyklus. Prádlo, které takto vyperete, bude bez nepříjemného zatuchlého zápachu, bude krásně nadýchané. Jedlá soda je skvělým způsobem, jak získat luxusní ručníky a osušky – měkké a načechrané.
Po praní nechte pračku vyschnout
Po každém praní byste svou pračku měli nechat otevřenou. A to tak dlouho, dokud nevyschne. Ideálně třeba přes noc. Zatuchlý zápach totiž ve vaší pračce může vzniknout tak, že ji po praní ihned zavřete. Vlhké a teplé prostředí je pak ideální pro množení bakterií a plísní, které mohou být původcem nepříjemného zápachu i možných zdravotních obtíží členů vaší domácnosti. Dejte si pozor, pokud máte doma malé děti nebo domácí mazlíčky – neměly by mít k otevřené pračce z bezpečnostních důvodů přístup.
Pravidelně čistěte pračku
Nepříjemné zápachy a také nečistoty z vnitřní části vaší pračky je zapotřebí pravidelně odstraňovat. K tomu slouží čištění pračky. Využít můžete některé komerční přípravky, nebo se opět obraťte na sodu či ocet. Vezměte si jeden šálek sody nebo čtyři šálky octa a vylijte je do bubnu pračky. Spusťte na co nejdelší prací cyklus s co nejvyšší teplotou. V případě použití octa můžete prací cyklus na samém začátku pozastavit tak na hodinu, aby měl ocet čas působit.