Amarant jako superpotravina

Amarant

Amarant neboli Laskavec je bylina, kterou pěstovali již staří Inkové, Mayové a Aztékové. Ti používali listy jako zeleninu a zrna Amarantu pro mletí mouky, ze které se peklo. Semena amarantu jsou velmi malá, podobná máku a mají jemnou oříškovou chuť.

Amarant je cenným zdrojem kvalitních rostlinných bílkovin, tedy proteinů a mají jich 14 – 18 %. Mezi nimi najdeme aminokyselinu lysin, leucin, isoleucin a tryptofan, spoustu minerálních látek a vitaminů. Kromě vysokého množství hořčíku, vápníku a také draslíku obsahují i spoustu železa, mědi a zinku. Stejně jako třeba Quinoa neobsahuje lepek. Amarantový olej obsahuje 6 – 7 % skvalenu, který pomáhá v boji proti rakovině.

Amarant a jeho účinky

Amarant velmi dobře působí na zácpu díky jeho obsahu vlákniny a napomáhá při hubnutí i při redukčních dietách. Působí i jako prevence proti rakovině tlustého střeva. Je to skvělý antioxidant, obsahuje skvalen, vitamin A, B1 a B2-riboflavin, vitaminy C, E, kyselinu pantotenovou a kyselinu listovou. Je označován jako brain food a ovlivňuje obnovu mozkových buněk a činnost našeho mozku formou lysinu.
Přispívá k tvorbě svalové hmoty a je vhodnou potravinou i pro cukrovkáře. Působí proti stárnutí a proti stresu, posiluje imunitu, snižuje riziko osteoporózy, podporuje správnou funkci srdce, cév a svalů a je vhodná pro vegany a vegetariány. Je to zásadotvorná potravina, vhodná i pro těhotné ženy, ale i sportovce.

Letitý, známý a léčivý

Amarant je obilnina pocházející původně z Jižní Ameriky a znali ji již staří Mayové. Laskavec je přirozeně bezlepková obilnina, která může celiakům nahradit obiloviny a má nízký glykemický index. Amarant je cenným zdrojem minerálů, zejména vápníku, kterého má 2 x více než v mléko, hořčíku, draslíku i železa. Sklizeň semen Amarantu je bohatá a může probíhat až 3 x ročně.