Co dělat po otřesu mozku a co sledovat?  

Co dělat po otřesu mozku a co sledovat?

Otřes mozku je často spojován s krátkodobou ztrátou vědomí. Může se vyskytovat také zvracení, ztráta paměti a další symptomy. Co dělat ihned po zranění?  

Co je otřes mozku 

Jako komoce neboli otřes mozku je označována porucha mozkové funkce, která je přímo vyvolána úrazem, tedy otřesem. Jedná se o lehčí poranění mozku. V souvislostí s bezvědomím je potřeba počítat také s tím, že si člověk následně nebude pamatovat okamžik úrazu. Mnohdy si nepamatuje ani krátkou dobu před tím, než k úrazu došlo. Tento jev je označován jako retrográdní amnézie. Člověk se po lehkém otřesu mozku probere sám.  

Co dělat ihned po otřesu mozku 

Poté, co vidíme člověka, jak u něj nastanou symptomy otřesu mozku, musíme počítat s tím, že bude nějakou dobu dezorientovaný, nebo se mu bude chtít spát. Často bývá spocený a dezorientovaný. V tomto případě je nutné nedovolit, aby pacient usnul. Udržujte jej při vědomí a ihned volejte lékařskou pomoc. Na první pohled může být zranění málo významné, ale mezitím již může docházet ke krvácení do mozku.  

Na co si dát pozor 

Nikdy nedbejte na to, že vám pacient říká, že mu nic není. Vyšetření v podobě rentgenu a CT je po otřesu mozku se ztrátou vědomí samozřejmostí. Nenechte se odradit pacientem, který je po zranění v šoku a nedokáže odhadnout vážnost situace. Lékařské vyšetření je neodkladné. Nesmíte také dát člověku nic jíst ani pít do doby, než bude provedeno vyšetření. Pokud pacient zvrací, sledujte jej, aby nedošlo k aspiraci žaludečního obsahu. Časté je při poranění hlavy také zranění páteře. S pacientem, pokud možno, nehýbejte.  

Pokud byly vyšetření v pořádku a pacient je propuštěn domů, nesmí se dívat na televizi a sledovat další elektronické přístroje. Měl by být v klidu, bez četby a namáhání očí. Během několika týdnů se může rozvinout postkomoční syndrom, ten je potřeba hlídat.