Co je důležité vědět, než začnete podnikat

než začnete podnikat

Obchodní jméno, registrace, daně, odvody … to vše zahrnuje podnikání.  A jak řekl významný americký obchodník Harold Geneen (1910 – 1997)

„V podnikání dostanete buď peníze, nebo zkušenosti. Vezměte si zkušenosti a peníze přijdou.“

V podnikání, jako ve sportu!

I v tomto případě jsou vaše vnitřní postoje velmi důležité! Zejména váš duševní postoj. Pokud jste psychicky připraveni na nadcházející výzvy, vzestupy a pády, pak vaše firma může být úspěšná. Pokud nemáte peníze, ale rozhodli jste se založit svůj vlastní podnik, pak buďte připraveni na běh na dlouhou trať. S penězi je vše jednodušší, ale bez nich … však víte.

Jaký je váš cíl v podnikání?

Musíte jasně vědět, v čem chcete začít podnikat. Mít vypracovaný slibný a jedinečný obchodní model, znát způsob provádění, užitečnost pro ostatní, realita k dosažení zisku.

Počítáme s rizikem

Nikdy nezačínejte podnikat s vypůjčenými penězi, ne-li jisté, že vše, co jste si naplánovali je reálné a máte šanci v obrovské konkurenci uspět.

Začít v malém

Žádný podnikatel nezačal ihned s výstavbou globální korporace. Všechno to začíná s něčím malým, někteří dokonce bez peněz. Nelpěte na rozsáhlém podnikatelském nápadů, který vyžaduje velké počáteční investice.

Adekvátně posuďte své schopnosti

Buďte k sobě upřímní. Máte vlastnosti, které podnikatel musí mít – intuice, bojovnost, nebát se riskovat, dravost, cílevědomost, píle, zaujetí pro věc atd.

Začněte podnikat v oblasti, kterou dobře znáte

Nezačínejte svůj první podnik ve sféře, o které nic nevíte. Pokud přesto chcete být restauratérem nebo designérem, přestože jste vyučený elektrikář, tak si najděte spolehlivého partnera, který se v této oblasti vyzná.

Tah na branku

Máte-li pochybnosti nebo strach, pak s podnikáním raději nezačínejte. Musíte i být jisti svými schopnostmi, jinak úspěchu nedosáhnete.

Kvalita nadevše

Pokud se rozhodnete vyrábět nějaké zboží, tak kvalita je v dnešní obrovské konkurenci prvořadá. Jinak vás špatné recenze připraví o živnost.

Ne všichni jsem předurčeni stát se podnikateli

Přesto v České republice je v roce 2017 hlášeno 577 818 OSVČ hlavních a 403 537 OSVČ vedlejších.

Než se pustíte do podnikání, musíte mít v této věci jasno, jinak přijdete nejen o iluze, ale i o peníze.