Přemýšlíte o tom, že začnete cvičit doma a nevíte jak na to? Budete se divit, ale odpověď je velice jednoduchá. Nejlépe na posilování těla doma jsou hrazdy. Hrazdy jsou ideální volbou pro všechny, kteří chtějí udržet svou formu.
Cvičit na ní můžete vlastně každý den a to kdykoliv, kdy půjdete třeba okolo hrazdy. Můžete si na ní dát pár shybů, protáhnout či jen tak pohoupat tělo. Cvičení na hrazdě je velice zábavné, a hlavně také funkční, ať už trénujete kondičně či silově. Pojďme se společně podívat, jak si takovou hrazdu vybrat a kam ji můžeme v bytě umístit.
1. Hrazda na zeď
Hrazdy umístěné na zdi zajistí většinou více místa nad samotnou hrazdou. Jedná se o standardní rozměrovou hrazdu na jakýkoliv workout trénink. Díky místu se nebudete kopat nohama o zeď, nebo narážet hlavou do stropu.
Díky přišroubování do zdi, mají tyto hrazdy oproti dveřním výhodu, že unesou daleko větší váhu uživatele. Navíc si při přidělávání hrazdy do zdi zvolíte takovou výšku, která bude vyhovovat přesně pro vás samotné. K připevnění budete potřebovat pouze vrtačku a pár hmoždinek.
Ovšem vždy se ujistěte, že materiál zdi je dostatečně pevný. Nástěnné hrazdy do zdí se prodávají s mnoha druhy úchopů. Je tedy pouze na kupujícím, jakou zvolí variantu tak, aby se mu nejlépe cvičilo.
2. Stropní hrazda
Tyto hrazdy poskytnou spoustu místa a také máte větší jistotu čistých zdí. Jelikož je hrazda umístěna do stropu, vypadá v podstatě jako lustr. Jednou z menší nevýhod této hrazdy je ovšem malý prostor nad hlavou.
Na přidělání hrazdy budete také potřebovat pouze vrtačku a hmoždinky. Tento typ hrazdy je opět znám svojí vysokou pevností a nosností, takže na ní můžete dělat všechny možné cviky.
3. Dveřní hrazda
Pokud nechcete mít nic na zdi či stropu, rozhodně neváhejte a pořiďte si dveřní hrazdu. Tento typ nabízí možnost trénovat i v případě, že nemáte v bytě místo. Vždyť dveře má doma přece naprosto každý. Jedna z největších výhod je sundání hrazdy a to kdykoliv, kdy budete chtít.
Zde je ovšem důležité dávat si pozor jaké máte doma dveře, a proto je dobré si změřit šířku průchodu. Pokud máte standardní dveře, jenž bývají 70–80 cm je výběr jednoduchý. Samozřejmě je také důležité zvážit nosnost dveřní hrazdy.
Teleskopická dveřní hrazda
Tato varianta je jednoduchá, nenápadná a snadno se dá kdykoliv potřebujete oddělat. Do dveří se upevňuje dvěma způsoby a to, že se do dveří připevní pouze držáky a do těch je poté hrazda zasunuta, nebo je hrazda umístěna mezi dveřní rámy a s šroubováním se prodlužuje. Výhodou této hrazdy je také levnější cena.
Samovzpěrná dveřní hrazda
Tento typ hrazdy má největší výhodu v tom, že nemusí být, jakkoliv upevněna. Zadní část se opře o horní zárubeň dveří a váhou uživatele se zaklíní o dveřní rám. Po odcvičení naprosto jednoduše hrazdu sundáte a uklidíte někam, kde nebude vůbec překážet.
Další výhodou samovzpěrných hrazd je varianta více úchopů a tím možnost posilovat větší okruh svalstva. I zde je důležité zjistit správnou šířku dveří a dodržovat předepsanou nosnost výrobcem.
Ať už si vyberete jakoukoliv variantu hrazdy do domu, rozhodně neprohloupíte. Na hrazdu se dá také přidělat například TRX a tím pádem máte možnost posilovat další části svého těla. Jednoduše řečeno, cvičíte doma, a to jen za pár korun.