Jaké ryby lze chytit v českých řekách a rybnících?

Jaké ryby lze chytit v českých řekách a rybnících?

Patříte k vášnivým rybářům? Pak jistě smutníte, jelikož rybářská sezona má aktuálně prázdniny. Abyste si však čekání na jaro, kdy se zase rybníky a řeky naplní velkým množstvím ryb, zkrátili, zavzpomínejme si na ryby, které lze v českých rybnících a řekách nejčastěji ulovit. Samozřejmě k českým stálicím patří kapři, které se nejčastěji chytají na takzvané kapří kuličky čili krmné boilies. Kapři však nejsou jedinou rybou, která se v našich vodách vyskytuje. Jaké další ryby můžeme u nás chytit na připravenou návnadu?

Cejn velký

V českých vodách se také velice často vyskytuje ryba zvaná cejn velký. Mezi sportovními rybáři se této rybě také velice často přezdívá lopaťák. Nejvíce na něj narazíte v dolních ticích řek nebo také ve stojatých vodách. Obvyklá délka této ryby se pohybuje v rozmezí dvaceti až třiceti centimetrů. Co se týče jeho lovení, není zákonem stanovená minimální lovná délka, jedná se totiž o takzvanou plevelnou rybu, která se často přemnožuje. 

Pstruh obecný

Kromě kaprů a cejnů bychom našli v našich vodách také pstruha obecného. Jedná se o rybu, která žije především v čistých a chladných vodách, kde je velký dostatek kyslíku. Co se týče jeho délky, ta se většinou odvíjí od jeho životních podmínek a také od množství potravy, které pojídá. Minimální lovná délka je pětadvacet centimetrů, doba hájení končí v polovině dubna. 

Štika obecná

V českých vodách také velice často narazíte na štiku obecnou, což je druhý největší dravec. Štika je velmi využívána pro hospodářský chov, ale také je to hlavní cíl při sportovních rybolovech. Nejčastěji se vyskytuje ve stojatých vodách, kde má své úkryty, v nichž většinou sídlí. Jak již bylo zmíněno, jedná se o dravce, o predátora, který české vody zbavuje plevelných ryb. Ryby snadno uloví díky svým ostrým zubům, právě díky nim jí rybáři říkají “zubatá”.