I když v oknech máte žaluzie, rozhodně byste měli zvážit i pořízení záclon. Zejména pokud už nad okny visí garnýže, byla by škoda tento prvek nevyužít, záclony totiž dokážou místnost krásně zútulnit. Navíc přes den propouští daleko víc světla než zatažené žaluzie. Z jakých materiálů se záclony nejčastěji vyrábí a jaký si vybrat?
Lehká organza a voál
Nejpoužívanější materiál současnosti k výrobě záclon je polyester. Z něj se vyrábí vzdušné a lehké látky, například organza nebo voál. Jsou poměrně dobře průsvitné, elegantní a dostupné v širokém barevném spektru. Organza se vyznačuje zářivým leskem a hodí se především do moderních interiérů, také je ale dražší než jiné materiály. Voálové záclony se hodí na větší okna. Mají na omak trochu hrubší strukturu, takže jsou odolnější, ale přesto dobře splývají.
Efektní crash a žakárové záclony
Záclony z látky crash mají už z výroby mačkaný vzhled, takže se nesmí žehlit. Na údržbu jsou nenáročné, avšak nejsou tolik průsvitné, takže se hodí spíše do ložnice, které dodají romantický nádech.
Žakárové záclony jsou klasikou, kterou známe snad všichni. Bývají ozdobené decentními vzory, například květiny nebo ornamenty. Snadno se udržují, vypadají stylově a k dostání je mnoho zajímavých vzorů, na druhou stranu už mohou být trochu okoukané.
Batist proti zvědavým sousedům
Batistové záclony jsou ideálním řešením pro všechny, kdo mají okno do rušné ulice nebo zvědavé sousedy. Ačkoliv jsou totiž poměrně tenké, není přes ně nic moc vidět. Jsou vyrobené z polyesteru, přesto ale připomínají přírodní plátno. Mohou být i vzorované.
Osvědčená bavlna
Mezi skutečně přírodními materiály záclon dominuje bavlna. Je měkká, poddajná, dobře propouští světlo a celkově působí hřejivým dojmem. Je ale nutné ji častěji ptát, jelikož absorbuje prach ze vzduchu a může časem zešednout. Může se stát, že po vyprání se záclona trochu smrskne, proto je dobré ji ještě mokrou pověsit zpět do okna.