Otázky týkající se plavání, na které se většina lidí bojí zeptat 

Otázky týkající se plavání, na které se většina lidí bojí zeptat

Plavání je oblíbený sport, který se těší i po letech velké popularitě. Zapojuje se při něm komplexně celé tělo, navíc napomáhá ke zhubnutí, aniž by se extrémně zatěžovaly klouby. Zkrátka a dobře je to skvělá možnost, jak pro své tělo, zdraví i váhu něco udělat, aniž bychom se jakkoli ohrozili. Jen si tedy pojďme zodpovědět několik otázek, na které chce mnoho lidí znát odpověď, ale většinou se bojí zeptat. 

Proč z vody pálí oči? 

Stalo se vám někdy, že vám při plavání do očí cákla voda a vás oči začaly nepříjemně pálit, což vám znemožnilo plavání alespoň na několik chvil? Důvodem tohoto jevu je především výjimečná snaha udržet vodu výjimečně čistou. Obrovské množství chlóru vede k podráždění očí. 

Na druhou stranu je množství podobných prostředků ve vodě důležité. Jinak by byla voda velice brzy plná bakterií a je pouze otázkou, jestli by takový stav nebyl pro oči či kůži člověka obecně ještě nebezpečnější, respektive nepříjemnější. 

Mám se namazat, i když plánuji plavat hlavně pod vodou? 

Je mylné se domnívat, že když se nacházíte pod vodou, nemůžete se spálit. Sluneční paprsky zasahují a pronikají i přes vodní hladinu čili je důležité se namazat, i když se budete po následující hodinu pohybovat především pod vodou.  

Doporučuje se také používat brýle ve dnech, kdy svítí sluníčko extrémně. Pamatujte na to, že sluneční paprsky vyzařují nebezpečné UV záření, které vede k poškození zraku. 

Mohu jít plavat těsně po jídle? 

Už od dětství nám říkali, že nemáme chodit plavat těsně po jídle. Byla však tato rada opravdu opodstatněná, nebo se jednalo jenom o pouhý trik našich rodičů, kteří si chtěli po vydatném jídle trochu odpočinout a nekontrolovat nás v bazéně? 

Důvodem této rady je strach o křeče. Jenže křeče těsně po jídle při koupání opravdu nehrozí. Tato moudrost byla v minulosti vyvrácena hned několikrát a to celou spoustou lékařů. Nemusíte čekat ani půl hodiny, ale samozřejmě se vám bude lépe plavat. A také se, podle řady jiných vědců, sníží riziko utonutí, které je poněkud vysoké, pokud hned po jídle do bazénu vkročíte.