Pozor na nelegální zaměstnávání. Víte, co hrozí?

Pozor na nelegální zaměstnávání. Víte, co hrozí?

Česká republika se už nějaký ten pátek potýká se zaměstnaneckou krizí. Nezaměstnaných kupodivu po letech ubývá, zaměstnanců, kteří by byli schopní odvádět stanovenou práci, však je nedostatek. Zaměstnavatelé jsou dnes už zoufalí, dokonce hledají vhodné kandidáty na dané pracovní pozice v zahraničí nebo ve vězeňských institucích. Bohužel jsou mnozí zaměstnavatelé dohnáni i k tomu, aby zaměstnávali pracovníky načerno. Důvodem je třeba to, že jejich schopná pracovní síla nemůže pracovat z důvodu neschopenky nebo z jiného důvodu, přesto se však do práce žene a zaměstnavatelé tak provozují nelegální zaměstnávání. Jenže všechno nelegální se trestá, na to pamatujte. 

Pokud se dozvíte, že zaměstnavatel zaměstnává pracovníky načerno, měl by to být pro vás signál, že se od takového člověka máte držet dál. Nejen, že se on tímto svým krokem dostal do problémů, ale také ten, kdo je načerno zaměstnaný, je v tom namočený až po uši. 

Co se myslí prací načerno?

Možná si však nejste jistí tím, co to vlastně znamená “pracovat načerno”. Práce načerno znamená pracovat u zaměstnavatele bez pracovní smlouvy, bez dohody o provedení práce nebo bez dohody o pracovní činnosti. Zkrátka nemáte nijak podložené, že pobíráte plat nebo že jste u někoho zaměstnaný. 

Hrozí za práci načerno nějaký postih?

Samozřejmě! Jak již bylo zmíněno, za všechno nelegální se trestá, proto na to pamatujte. Nelegální zaměstnávání je taktéž trestáno. Potrestán je nejen zaměstnavatel, který provozuje nelegální zaměstnávání, ale také je potrestán i zaměstnanec, který pracuje načerno. 

Zatímco zaměstnavateli hrozí pokuta dosahující až pěti milionů korun, zaměstnanci hrozí pokuta ve výši až sto tisíc korun. Pokud fyzická nebo právnická osoba umožňuje práci načerno, hrozí v takovém případě pokuta klidně až deset milionů korun. 

Podnikejte a pracujte bezpečně a podle zákona

Abyste se vyvarovali takovým do nebe volajícím pokutám, měli byste pracovat podle zákona a bezpečně. Ideální bude, když při podnikání budete splňovat všechny požadavky, které stanovuje zákon vztahující se na BOZP a PO. S bezpečností práce a požární ochranou pomůže ostatně firma PEGASUS Service, která vám pomůže i s revizemi, kontrolami, také s pracovnělékařskými službami nebo s požární bezpečností staveb.