Ptyalismus – nežádoucí účinek těhotenství 

Ptyalismus – nežádoucí účinek těhotenství

Ač název zní téměř hovorově, není nutné se jej obávat. Ptyalismus je nadměrné slinění, objevující se většinou na začátku těhotenství, obvykle na přelomu prvního a druhého trimestru, a časem zcela vymizí. Nadměrné slinění není sice nebezpečné, ale velice nepříjemné. 

Není nebezpečné, ale nepříjemné 

Nadměrné slinění v průběhu těhotenství je velice nepříjemné, ale naštěstí se objevuje spíše výjimečně, a protože není životu nastávající matky i dítěte ohrožující, tak se ani neléčí. Je pravdou, že ani lékaři pořádně nevědí, co nadměrné slintání způsobuje, a tak ani nemohou začít s léčbou. Pouze doporučují možnosti, jak ptyalismus během těhotenství zmírnit. 

Slintáte blahem? 

Často se ve spojení s nadměrným slintáním v průběhu těhotenství hovoří o tak zvaném slintání blahem. Těšíte se na dlouho vytoužené miminko, nebo jste pod vlivem náporu těhotenských hormonů a na maličké se tak moc těšíte, až po něm začnete „slintat“. 

Na co máte chuť? 

To je samozřejmě obrazně řešeno, protože sliny se běžně tvoří ve spojení s chutí, pokrmem nebo dobrým nápojem, ale tímto termínem se jako nastávající matka, kterou postihl dost nepříjemný a někdy i omezující ptyalismus, můžete uklidnit. 

Co pomáhá 

Jestliže jste jako několik nastávajících matek omezena nadměrným sliněním, pak hledáte způsoby, jak si od takové činnosti alespoň trochu ulevit. Doporučují se cucání tvrdých bonbonů, ale i žvýkání. Lékaři hodně doporučují časté výplachy dutiny ústní, a to nejlépe odvarem z heřmánku. 

Máte plivátko? 

Těhotné ženy postižené ptyalismem u sebe nosí plivátko, které sice nezmírní účinky, ale nemusí si tak často docházet na toaletu odplivnout. 

V krajních případech i hospitalizace 

Také pomáhá změna prostředí, a pokud tak těhotná žena nemůže spát a nadměrné slinění ji po všech stránkách ztrpčuje život, pak se doporučuje i hospitalizace. Při ní se podávají tišící roztoky, které spolu se změnou prostředí mohou ptyalismus omezit.