Úzkosti pramení z mnoha životních situací. Jak začínají? 

Úzkosti pramení z mnoha životních situací. Jak začínají?

Úzkost se řadí mezi tzv. civilizační nemoci. Setkává se s ní stále více lidí. Odkud pramení? Zpravidla není vrozená, úzkost můžeme získat zcela nenápadně. Postupuje plíživě, aniž bychom si jí všimli. Spíše registrujeme její příznaky, jako jsou například bušení srdce, třes rukou, obtížné dýchání, nevysvětlitelné pocení, vnitřní neklid apod. Zpočátku se zpravidla jedná o protistresovou reakci a po odeznění stresu vymizí. Problém ovšem nastane, pokud úzkost přetrvává a nabírá na síle. Je natolik záludná, že dokáže člověka vyřadit ze společnosti. Jak vzniká a jak se proti ní bránit?

Jaké životní situace mohou vyvolat úzkost?

Úzkost se vyskytuje v mnoha různých situacích. Někdy bývá spojena s konkrétními událostmi, jako například profesní rozhovor, zkouška či vystoupení před lidmi. Jmenujme i jiné situace: Narození dítěte, rozvod, syndrom vyhoření či úmrtí blízké osoby. Nicméně tento úzkostný stav mívá kořeny i v dětství a může být spojen s traumaty či zneužíváním. Léčba úzkosti v těchto případech dokáže klientům velmi pomoci. Důležité je pochopení celého problému nejen „na vrchu“, ale hlavně uvnitř těla a duše. 

Jak se proti úzkosti bránit?

Existuje mnoho způsobů, jak bojovat s úzkostí. Pokud si připadáte natolik silní, že s úzkostí sami zatočíte, pak jsou vhodná různá relaxační cvičení, meditace, jóga a řízené hluboké dýchání. Tyto metody slouží ke snížení napětí a uvolnění mysli. Jestliže ale vaše úzkost vystoupala do takových rozměrů, že ji sami nezvládáte, už se netrapte, protože pomoc existuje! 

Pomoct mohou například zkušení odborníci, ovšem i k těm jděte s odhodláním a touhou udělat ten první krok vedoucí ke znovu šťastnému životu. Zatímco v některých případech pomáhá pravidelné docházení na terapie, v jiných se do hry mohou dostat i léčebné, ovšem velmi uklidňující pobyty.