Co všechno může způsobit jedna fotografie na sociální síti?

Nebezpečí internetu

Internet a sociální sítě mají v současnosti nad lidmi obrovskou moc. Dokážou vyslyšet prosby a žádosti lidí. Stačí jenom být ve vhodný okamžik na správném místě, kde si vás někdo všimne. Váš příběh se pak dostane na Facebook nebo Twitter, kde ho sdílejí spousty lidí. A někdo z nich vám podá pomocnou ruku a budete o krok blíž svému snu, nebo se tento váš sen dokonce stane skutečností. Ukázkovým příkladem je příběh pákistánského prodavače čaje Aršada Chána.

Z prodavače modelem

V polovině října letošního roku ho na pákistánském tržišti vyfotila fotografka Javiera Aliová. Aršadovi Chánovi je přitom osmnáct let a o Instagramu a Twitteru i dalších velmi oblíbených sociálních sítích neví vůbec nic. Dokonce nemá ani mobilní telefon a neumí číst. Přesto se jeho pěkná tvář stala na zmiňovaných sítích doslova hitem. Lidé jí sdíleli ve velkém. Proto sám Aršad nepředpokládal, že by mu jedna dobrá fotka mohla nějak změnit život. Ale stalo se. Sám mladík se považuje za pohledného muže. Říká ale, že když jste chudý, máte prostě smůlu. Tenhle prodavač ale má ve vší smůle také notnou dávku štěstí. Díky podařené fotografii dostal zajímavé nabídky a stal se modelem. Ovšem jeho ukázkový příběh vzbudil rozsáhlé diskuse.

Kritici upozorňují na sexismus

Spousta lidí se začala ptát na změny, které může podobná událost způsobit. Dokáže totiž úplně převrátit život. Na člověka se všichni začnou dívat jako na objekt krásy. Všichni řeší jenom jeho vnější stránku. U žen je to běžnější, zejména u těch, které upoutají svým pěkným vzhledem. Ovšem v jiných případech to může být i problém. Proto se debata doprovázející obrázek zabývala sexismem. Podle některých je i sexismus naruby stále sexismus. Jde o hru s životem člověka, která nemusí vždy dopadnout ve prospěch dotyčného.