Zničí EET drobné podnikatele v malých obcích?

Zničí EET malé podnikatele?

Elektronická evidence tržeb má své příznivce i odpůrce a v mnoha případech vzbuzuje také vášně. Například Sdružení místních samospráv provedlo anketu, jejímiž respondenty se stali starostové malých obcí. Dotazování si vzalo na mušku hlavně EET. K jakým výsledkům výzkum dospěl?

Anketa zaměřená na starosty

Podle výzkumu provedeného Sdružením místní samosprávy může elektronická evidence tržeb zlikvidovat malé obchůdky a hospůdky v obcích. Ankety se zúčastnilo 1500 obcí. Průzkum uvádí, že EET může vážně ohrozit existenci přibližně 1470 obchůdků či hospůdek ve více než 860 obcích. Tyto podniky mohou být podle slov Sdružení ohrožení, zanikající či rovnou zaniklé. Ministerstvo financí se ovšem vůči výsledkům tohoto šetření ohrazuje. Dokonce ho přímo označuje jako účelově zkreslené a také politicky motivované. Poukazuje na to, že průzkum byl veden mezi starosty, nikoli podnikateli (předsedou Sdružení místní samosprávy je Stanislav Polčák, europoslanec za STAN – Sdružení starostů).

Paušální daň by mohla pomoci

Polčák tvrdí, že tak významný dopad rozhodně nečekal. Ovšem dodává, že potíže, které uvedené živnosti mají, nepůsobí jenom EET. Ve hře jsou i další zákony, jako třeba zákaz kouření v restauracích. Podle Polčáka měl výzkum jenom poukázat na to, co novinky mohou přinést v praxi v malé obci. Tvrdí, že nejvíce ohroženou kategorií jsou hlavně hospody, kde se nepodává jídlo, tedy pivnice a potom maloobchody. Za varující považuje i to, že se EET může v některých případech týkat i různých spolků, které pořádají plesy a podobné akce – tím by počet akcí poklesl. Navrhuje také, že by malí živnostníci byli ze systému vyňati, pokud by si domluvili s daňovou správou paušální daňovou platbu. Takovou možnost již nyní navrhuje ministra financí Andrej Babiš. Podle něj by paušál mohli mít podnikatelé, jež v minulých třech letech neměli vyšší příjmy než 250 000 Kč za rok. Sdružení místní samosprávy by ale tuto výši chtělo posunout až na půl milionu ročně.